Od czego zależy przyswajalność witamin i składników mineralnych w organizmie?

Od czego zależy przyswajalność witamin i składników mineralnych w organizmie?

Działanie suplementów diety na organizm niesie ze sobą wiele wątpliwości. Czy słusznie? Skąd się takie biorą? Składa się na to wiele czynników. Wybraliśmy trzy najważniejsze. Zobacz i zweryfikuj, jak może być u Ciebie. Zapraszamy do lektury!

 

Zdrowie jelit

Życiowa konieczność, jaką jest przyjmowanie składników odżywczych łączy się nierozerwalnie z procesem trawienia. Rozpoczyna się ono już w jamie ustnej, ale największe znaczenie ma w jelitach. Bo tu odbywa się wchłanianie i dystrybucja wszelkich życiodajnych składników, a następnie formowanie i wydalanie tego, co nam niepotrzebne. Faktem jest, że prawidłowa struktura anatomiczna błony śluzowej jelit i ich prawidłowa motoryka oraz unaczynienie warunkuje skuteczność wchłaniania. Dlatego, aby mieć pewność, że określone składniki odżywcze będą wykorzystane przez cały organizm, należy zyskać poświadczenie, że stan jelit jest wyrównany. Nawet drobne przypadłości typu nawracające zaparcia czy zdarzające się niestrawności także mogą mocno zaburzać wchłanianie. Zależy ono ponadto od stosowanej na co dzień diety, wyborów żywieniowych, stylu życia. 

 

Zdiagnozowane choroby 

Jednostki chorobowe, przez które wchłanianie danych witamin i składników mineralnych może nie być efektywne a nawet upośledzone to na pewno te dotyczące układu pokarmowego. Jednym z takich grup dolegliwości jest zespół złego wchłaniania. Przyczynami mogą być m.in. takie choroby jak:

 • celiakia,
 • zespół krótkiego jelita,
 • choroba trzustki,
 • obecność pasożytów,
 • choroba żołądka (np. stan po resekcji żołądka),
 • choroba jelit (np. nieswoiste zapalne choroby jelit, np. choroba Leśniowskiego-Crohna),
 • zaburzenia hormonalne,
 • przewlekły stres,
 • częste zatrucia pokarmowe,
 • zaburzenia odżywiania, np. bulimia (przez indukowanie wymiotów),
 • choroby układowe (np. twardzina układowa).
 
  Jakość suplementu diety

  Innym czynnikiem, z powodu którego dany produkt może nie wykazywać działania jest jego jakość. Aby wybrać właściwy trzeba zwrócić uwagę na skład. Nie powinno być w nim długiej listy komponentów budzących wątpliwości, których nie rozumiemy i o których wiemy, że szkodzą. Nic nie są warte wtedy witaminy czy składniki mineralne oferowane w takim preparacie bo wszystkie złej jakości obok uniemożliwią nawet przyswajalność tych dobrych. Jeśli skład suplementu jest kiepski, będzie miał też formy witamin i innych potencjalnych wartości, które wykazują niskie wchłanianie z uwagi na budowę chemiczną lub niewłaściwe połączenie ze sobą w jednym suplemencie. Z uwagi na zapewnienie jakości, w Bloom Robbins znajdziesz tylko dobrą kompozycję.  

   

  Powrót do blogu