Melatonina na sen: 4 często zadawane pytania dotyczące hormonu snu

Melatonina na sen: 4 często zadawane pytania dotyczące hormonu snu

Jeśli nie pamiętasz, tak prawdopodobnie było to dawno temu. Zła jakość snu może być spowodowana brakiem melatoniny – hormonem snu. Znajdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące melatoniny i poznaj nasze smaczne witaminy BEST SLEEP EVER.

Co to jest melatonina?

Melatonina jest hormonem peptydowym produkowanym przez szyszynkę, a jej wydzielanie wzmaga ciemność. Wydzielanie rozpoczyna się głównie po zachodzie słońca, natomiast największe stężenie w organizmie występuje między 2 a 4 rano. Najniższy poziom w organizmie jest w ciągu dnia. Melatonina jest odpowiedzialna za regulację rytmów dobowych organizmu, pomagając w ten sposób kontrolować sen
i reguluje budzenie (1,2).

Czy to możliwe, że mam niedobór melatoniny?

Oczywiście. Brak melatoniny w organizmie może być spowodowany podeszłym wiekiem lub różnymi chorobami neurologicznymi. Na koniec nie należy zapominać, że nawet zwiększona ekspozycja na światło może mieć negatywny wpływ na wydzielanie melatoniny w organizmie. Brak melatoniny objawia się bezsennością, częstymi wahaniami nastroju, lękiem czy osłabieniem odporności (3). Organizm sam wytwarza hormon snu, ale jego produkcję ogranicza praca w nocy, niewłaściwe odżywianie czy patrzenie w telefon po ciemku.

Poznaj opinię ekspertów

National Sleep Foundation zaleca odłożenie wszystkich urządzeń emitujących niebieskie światło przynajmniej na 1 godzinę przed snem. Oznacza to, że lepiej odłożyć telefon i wyłączyć telewizor. Zamiast tego można otworzyć książkę, którą chcesz przeczytać przy lampce nocnej (4).

Mogę wybrać przyjmowanie melatoniny z dnia na dzień?

Być może słyszałaś już o negatywnych skutkach długotrwałego stosowania melatoniny.
I zupełnie zgadzamy się z tym twierdzeniem. Ani my nie polecamy również naszych witamin na poprawę snu stosować dłużej niż 2 tygodnie bez przerwy.

Jednak badania wykazały, że melatonina nie uzależnia i jest bezpiecznym suplementem diety dla dorosłych (5).

Zalecamy jednak skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą przed zażyciem jakichkolwiek witamin. Zalecenie to dotyczy zwłaszcza dzieci i kobiet w ciąży.

Jak dawkować melatoninę?

Dawkowanie melatoniny zależy od tego jaki produkt wybierzesz, ponieważ do wyboru masz kapsułki, pastylki, proszek, liposomalną formę melatoniny lub nasze smaczne żelki.

Jeśli nie wiesz, jak zacząć, w tej sytuacji dawkowanie powinno odbyć się stopniowo . Zacznij od stopniowych dawek - najpierw od 0,5 do 1 mg, które przyjmujesz około 30 minut przed pójściem spać.

Bezpieczna dawka początkowa dla dorosłych wynosi od 1 mg do 5 mg melatoniny (6).

Suplementy diety zawierające melatoninę nie uzależniają, ale jeśli masz problemy z zasypianiem dłużej niż 2 tygodnie, może to wskazywać na poważne problemy ze snem, które należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Smaczne witaminy Bloom Robbins

Liczysz owce w łóżku i nie możesz zasnąć, mamy dla Ciebie skuteczne i smaczne witaminy. Żelki w kształcie jednorożców pomogą Ci zapomnieć o nieprzespanych nocach i wreszcie zasnąć jak małe dziecko. Żelki są bowiem po prostu przyjemne w stosowaniu i smaczne.

Best SLEEP ever to nasz nowy suplement diety zawierający witaminy C, B3, B6, B12, L- teaninę z zielonej herbaty, ekstrakt z melisy lekarskiej i marakui. Dodatkowo każda witamina jednorożca zawiera melatoninę, która pomaga skrócić czas zasypiania.

Aby uzyskać więcej wskazówek, śledź naszego bloga, śledź nas na Instagramie i Facebooku i nie zapomnij zapisać się do naszego newslettera.

Źródło:

1.  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5405617/ Cytowane (23.3.2023) 


2.  https://www.nccih.nih.gov/health/melatonin-what-you-need-to-know Cytowane 
(23.3.2023) 


3.  https://www.everlywell.com/blog/sleep-and-stress/what-is-melatonin- 
deficiency/#causes-of-melatonin-deficiency Cytowane (23.3.2023) 


4.  https://health.clevelandclinic.org/put-the-phone-away-3-reasons-why-looking-at-it- 
before-bed-is-a-bad-habit/ Cytowane (23.3.2023) 


5.  https://health.clevelandclinic.org/melatonin-dependency/ Cytowane (23.3.2023) 


6.  https://www.sleepfoundation.org/melatonin/melatonin-dosage-how-much-should-you- 
take Cytowane (23.3.2023)